Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy szpital w Rudce wyremontowany. Teraz mieści się tam Ośrodek Kompleksowej Rehabilitacji o najwyższych standardach

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Wideo
od 16 lat
Ponad sto lat ma budynek główny szpitala w Rudce. Zakończyła się jego modernizacja, która pochłonęła ponad 80 milionów złotych. Odwiedziliśmy to miejsce by zobaczyć jak zmieniła się placówka medyczna w pobliżu Mińska Mazowieckiego. ponad 100-letniego budynku głównego szpitala w Rudce.

Zabytkowy szpital w Rudce wyremontowany

Prace budowlane trwały blisko 3 lata i kosztowały ponad 83 mln zł, z czego zdecydowaną większość (81,4 mln zł) wyłożyło Mazowsze. W wyremontowanych pomieszczeniach mieści się teraz Ośrodek Kompleksowej Rehabilitacji (OKR) im. dr. Teodora Dunina. 1 października 2018 r. w oparciu o decyzję Zarządu Województwa Mazowieckiego Mazowiecki Szpital im. dr. Teodora Dunina w Rudce Sp. z o.o. połączono z Mazowieckim Szpitalem Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o. Powstał wtedy jeden podmiot leczniczy.

- Trzeba pozostawić samorządom decydowanie o tym w jaki sposób powinna przebiegać modernizacja, bo samorządowcy najlepiej wiedzą co ważnego jest dla mieszkańców na terenie, którego są włodarzami. Dobrze zainwestowane pieniądze na pewno będą zwracać się przez wiele lat w dobrej kondycji zdrowotnej mieszkańców - mówił o inwestycji Marcin Jakubowski, burmistrz Mińska Mazowieckiego.

Dawniej mieściło się tu sanatorium. W tej chwili pacjenci również doceniają wyjątkowy mikroklimat i położenie placówki. O takie miejsca należy dbać. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy o przeznaczeniu blisko 82 mln zł na modernizację zabytkowego budynku głównego szpitala - mówił z kolei marszałek województwa, Adam Struzik.

Ośrodek rehabilitacyjny

W zmodernizowanym budynku głównym zabytkowego sanatorium dzisiaj mieści się nowoczesny Ośrodek Kompleksowej Rehabilitacji (OKR) im. dr. Teodora Dunina w Rudce, który zapewnia swoim pacjentom szeroki wachlarz usług medycznych z zakresu rehabilitacji neurologicznej, ogólnoustrojowej i pulmonologicznej. Wysoką jakość tych usług gwarantuje doświadczona kadra lekarzy i terapeutów.

- Na korytarzu była tylko jedna łazienka, teraz łazienki w pokojach. Łóżka operowane pilotem, wspaniały komfort, można korzystać z zabiegów, ze spacerów, są przyrządy do ćwiczeń. Doskonale pamiętam czasy sprzed remontu i to jest niebo, a ziemia - opowiada Ryszard Tomczyk, emeryt i pacjent.

OKR w Rudce rehabilitacja lecznicza prowadzona jest w następujących warunkach:

  • ambulatoryjnych – dla pacjentów wymagających rehabilitacji lub fizjoterapii, którzy poruszają się samodzielnie,
  • oddziału dziennego – dla pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych, lecz nie wymagają całodobowego nadzoru medycznego,
  • stacjonarnych – dla pacjentów, którzy ze względu na kontynuację leczenia wymagają kompleksowych świadczeń rehabilitacyjnych oraz całodobowego nadzoru lekarskiego
  • i pielęgniarskiego.

Szpital nadal zabytkiem

Historia szpitala w Rudce sięga 1908 r. Otwarto wtedy pierwsze skrzydło Sanatorium dla Piersiowo Chorych. Był to jeden z najnowocześniejszych budynków szpitalnych w dawnym Królestwie Polskim. Architektura budynku nawiązująca do wzorców Europy Zachodniej, zastosowane rozwiązania technologiczne czy najnowocześniejsze na tamte czasy wyposażenie – to wszystko robiło ogromne wrażenie. Od tamtego momentu dużo się zmieniło. Zmieniły się potrzeby, pojawiły się nowe rozwiązania, a obiekty budowlane pomimo prowadzenia doraźnych remontów dosięgło nieuchronne zużycie techniczne.

Modernizacja budynku głównego szpitala w Rudce nie naruszyła w żaden sposób cennych wartości zabytkowych obiektu, ale je podkreśliła. Odnowiono ozdobną elewację z dbałością o każdy znajdujący się na niej szczegół architektoniczny. Budynek wzbogacił się o wymagane dzisiejszymi przepisami urządzenia i podjazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolomin.naszemiasto.pl Nasze Miasto